Čistenie a ošetrovanie nábytku

Ak sa chcete po dlhé roky tešiť z používania Vášho nábytku, odporúčame Vám osvojiť si tieto spôsoby čistenia a ošetrovania: 

Čistenie a ošetrenie povrchu dyhovaného nábytku (tu patrí aj drevotrieska)

Utierka s mikrovláknom Povrch nábytku sa ošetruje jemnou handričkou na prach s neagresívnym čistiacim prostriedkom. Nepoužívajte rôzne práškové alebo tekuté čistiace prostriedky, ktoré by mohli narušiť povrchový lak a vytvoriť rôzne poškriabania. Vyhýbajte sa použitiu veľmi mokrej handričke, kde by mohlo dôjsť k zatečeniu vody do rôznych drážok alebo spojov častí nábytku. Najvhodnejšia na čistenie je jemná vlhká handrička. V prípade väčšieho znečistenia môžete použiť handričku navlhčenú v mydlovej vode. Nezabudnite vždy utrieť povrch do sucha. Nikdy nepoužívajte riedidlá alebo salmiakové prostriedky. Prostriedky na starostlivosť o nábytok treba vždy nanášať na handričku – nikdy nie bezprostredne na nábytok. Prostriedok, ktorý sa používa prvý krát treba preveriť pretretím časti nábytku na mieste, ktoré je neviditeľné počas každodenného používania. V žiadnom prípade nepoužívame agresívne prostriedky ( benzín, acetón, lieh, ocot a pod.), jedine na odstránenie žuvačky alebo vosku použite v minimálnej miere technický benzín, potom dôkladne utrite znečistené miesto mydlovou vodou a utrite do sucha. Taktiež nepoužívame prostriedky s abrazívom - rôzne brúsne a leštiace pasty, mohli by povrch poškriabať.

Ošetrovanie a údržba nábytku na báze dreva

Drevené nelakované časti očistíme vysávaním pomocou kefového nadstavca, mäkkou kefkou, suchou handričkou. Lakovaný nábytok treba čistiť výlučne vlhkou (nie mokrou!) nechlpatou mäkkou tkaninou (napr. mikrovlákno) a následne ihneď vytrieť do sucha. Prostriedky na starostlivosť o nábytok treba vždy nanášať na handričku – nikdy nie bezprostredne na nábytok. Prostriedok, ktorý sa používa prvý krát treba preveriť pretretím časti nábytku na mieste, ktoré je neviditeľné počas každodenného používania. Na čistenie nábytku nepoužívajte silné, žieravé čistiace prostriedky ani prostriedky obsahujúce silicon, benzín, lieh, ocot a pod. Taktiež nepoužívame prostriedky s abrazívom - rôzne brúsne a leštiace pasty, mohli by povrch poškriabať. Vo väčšine prípadov však stačia saponáty, prípadne mydlo. Na ošetrenie povrchovej úpravy masívne drevo, prírodná dyha, laminát, PVC fólia, lak a vosk používame určené prípravky na príslušnú povrchovú úpravu podľa odporučenia výrobcov čistiacich prostriedkov, ktoré sú bežne dostupné v drogériách. Ošetrovacie prostriedky používať len tie ktoré sú na báze vody a vosku.

Ošetrovanie a údržba kovového nábytku a nábytku kombinovaného so sklom a plastom

Kovové, sklené a plastové časti nábytku čistíme iba suchou alebo mierne navlhčenou handričkou vo vlažnej vode, prípadne prípravkami na to určenými. Na čistenie nepoužívame agresívne prostriedky (napr. benzín, acetón, a pod.).

« predchádzajúce  |   hore  |   ďalej »

Powered by CMSimple | Dizajn Gmolkovia | Prihlásenie